Паркани та огорожі для охорони периметра об'єктів
Як правило, під поняттям парканів та огорож розуміється конструкція, оперізуючий контрольовану зону, на відміну від загородження, яке передбачає перешкода, що створюється на певній ділянці для відмови в допуску до окремих матеріальних об'єктів (людині, транспортного засобу). Однак поняття огорожу і загородження часто застосовують як синоніми, тому у технічній документації, засобах інформації та при спілкуванні часто не роблять відмінності в цих термінах.
Зазвичай огорожа складається з наступних елементів:
- полотно огорожі, власне і є бар'єром;
- опори огорожі, на якій закріплено полотно;
- фундамент огорожі, заглиблення в грунт для утримування опори і полотна.
Типи парканів та огорож
Огородження повинно виключати випадковий прохід людей (тварин), в'їзд транспорту або утруднювати проникнення порушників на охоронювану територію. Основними характеристиками огорож є міцність, висота, прозорість. Огорожа поділяється на основний, додатковий і попереджувальне.
Основна огорожа є головною перешкодою на шляху порушника. Додаткове дозволяє збільшити захисні функції, на ньому можуть розміщуватися додаткові засоби виявлення. Попереджувальне не володіє можливістю ефективного захисту, але попереджає потенційного порушника (або випадкового перехожого) про заборону проникнення.
Бар'єрну огорожу
Бар'єрну огорожу призначене для створення фізичної перешкоди для порушника при спробі його проникнення на охоронюваний об'єкт.
Охоронне огорожу
Охоронне огорожу також може бути перешкодою для порушника, але головною функцією є його виявлення та доведення цієї інформації до сил охорони. Елементом, що безпосередньо здійснюють виявлення, може бути як саме полотно, так і додаткові засоби виявлення, встановлювані на огородженні (в безпосередній близькості).
Перешкоду загородження
Перешкоду огорожа не є лише фізичною перешкодою, але і надає фізіологічний вплив на порушника при спробі подолання. Полотно такого загородження являє собою набір провідників, по яких поширюються імпульси високої напруги з певною шпаруватістю. Напруга може бути в межах 3 - кВ. Як правило, величина цих параметрів вибирається недостатньою для смертельного результату, але є дуже чутливою для порушника.
Види бар'єрів безпеки
Огорожа з глухим полотном являє собою суцільну, непрозору конструкцію, що приховує від перегляду територію охоронюваного об'єкта (зазвичай має висоту 2 і більше метрів. Переваги таких огорож полягають у забезпеченні відносної замкнутості для охоронюваного об'єкта, що ускладнює збір інформації про об'єкті, що охороняється, про його системі охорони та дії сил безпеки. Однак ця обставина в рівній мірі ускладнює спостереження силами охорони, що необхідно компенсувати установкою дорогої системи телевізійного спостереження. Крім того, такі огорожі є дорогими.
Огорожа з транспарантным полотном являє собою конструкцію, полотно якої не є суцільним і має розриви (отвори). В якості прикладу можна навести сітчасте огородження, огорожу та ін. Таке огородження може реалізовуватися в гнучкому і жорсткому виконанні.
Дротяні огорожі
Дротяна огорожа передбачає використання в якості полотна колючого дроту різних типів. Воно є надійною перешкодою для непідготовленого порушника, але й нелегко руйнується за допомогою спеціального інструменту.
Металеві огородження
Металеві огорожі являють собою вироби з металевих конструкцій: металевих прутів арматури, профілю різних видів. Мають досить естетичний зовнішній вигляд. Досить міцні, але більш зручні для подолання, так як зазвичай має елементи, на які можна спертися, і існує можливість перепилювання прутів. Можливе застосування секцій огорожі в якості чутливих елементів ємнісних засобів виявлення, однак у цьому випадку необхідна установка секцій на ізоляторах.
Сітчасті огорожі
Сітчасте огородження являє собою конструкцію, що складається з сітчастого полотна, розташованого на опорах. Достатньо просто у виконанні і дешево. Однак менш захищене і надійно, так як сітку простіше розрізати («перекусити»). Більш надійна зварна металева сітка, так як більш міцна, або огорожі з колючого сітки. Доцільно застосовувати огородження спільно з вібраційними засобами виявлення, контролюючими не тільки наявність вібрації, але і цілісність полотна.
Комбіноване огорожу
Передбачає спільну установку декількох видів огорож і полотен в одному місці, так і з чергуванням вздовж периметра. Воно дозволяє усунути більшість недоліків і оптимізувати конструкцію під розв'язувані задачі і місцеві умови.
Основні способи подолання огорож:
- перелаз;
- підкоп;
- руйнування полотна і прохід-прихвостнів через нього;
- використання підручних засобів і спеціальних пристосувань (гілок дерев, сходів та ін );
- переліт.
Для будь-якого типу огорожі важливо наявність фундаменту. Його конструкція розраховується виходячи з виду огорожі, його маси, природно-кліматичних умов, характеристик ґрунту.